اخبار و مطالب

معین مال میزبان هم اندیشی مراکز خرید در کرونا شد

عصر روز چهارشنبه هشتم اردیبهشت ماه سال جاری پردیس سینمایی مجتمع معین مال میزبان جلسه هم اندیشی بحران های روز مراکز خرید بود که به همت ماهنامه تجارت طلایی در این مجموعه برگزار شد و مدیران و بهره برداران مراکز خرید کشور در آن به بحث و گفت و گو پرداختند.

این مراسم درحالی برگزار شد که مراکز خرید و در واقع بسیاری از اصناف موجود در آن، سومین هفته تعطیلات ناشی از موج چهارم ویروس کرونا را پشت سرمی گذاشتند و با وجود مشکلات و چالش های فراوان همچنان سعی در پایداری و تحمل بحران برای ادامه فعالیت خود داشتند.

در حقیقت از همان روزهای نخست ورود ویروس کرونا به کشور و اعلام خبر تعطیلی، مراکز خرید از جمله نخستین فضاهایی بودند که علی رغم در اختیار داشتن پرسنل وکسبه بسیار مجبور به تعطیلی شدند و از آنجایی شاهد اقدامی کارساز برای بهبود شرایط و چاره جویی نبودند، با همدلی و قرارگرفتن درکنار یکدیگر سعی در عبورآسان تر از این بحران داشتند.

گویا این فضاهای مسقف که از همان ابتدای تولد و ورود ویروس کرونا به کشور به دنبال اندیشیدن تمهیدات لازم بودند و با صرف هزینه های بسیار سعی در رعایت حداکثری پروتکل های بهداشتی و به حداقل رساندن خطر ابتلا به بیماری کووید 19 برای مشتریان را داشته اند، در ردیف خطرناک ترین فضاها برای انتقال ویروس قرار گرفته و با هربار اوج گیری این بیماری باید تعطیل می شدند. اجرای مراحل تب سنجی، اضافه کردن دستگاه های ضدعفونی کننده برای استفاده مشتریان و… از جمله عواملی بود که از آغاز بحران کرونا در مراکز خرید کشور اجرا شد.

از طرف دیگر مراکز خریدی که تا حدودی تازه تاسیس هستند و طرفداران بسیاری را هم به خود جذب کرده اند حتی پیش از تعطیلی همگانی موظف شدند  بنابر دستورالعمل های ابلاغ شده  مراکز تفریحی از جمله پردیس های سینمایی و شهربازی را غیرفعال کنند.

اما مدیران حاضر در جلسه هم اندیشی بحران های روز مراکز خرید کشور در ابتدای این نشست به چالش های دریافت اجاره بها و تامین هزینه های روزانه این مجموعه ها اشاره کرده و درباره آن ابراز نگرانی کردند.

در طی این نشست دو ساعته تعدادی از مدیران مراکز خرید برای ایراد توضیحاتی پیرامون شرایط مجموعه تحت مدیریت خود پشت تریبون حاضر شده و به شرح اقدامات انجام شده و همچنین اقدامات مدنظر برای اجرایی شدن آنها پرداختند.

 

بنابر گفته تعدادی از آنها کسری بودجه در سال گذشته منجر به کاهش هزینه ها در سایر بخش ها شد . اما نکته جالب توجه عدم تعطیل نیرو و استفاده ادامه دار از ظرفیت پرسنل با صدور اجازه مرخصی بود. به علاوه پس از اجرایی شد پویش ملی حمایت مراکز خرید از فعالین اقتصادی که به همت ماهنامه تجارت طلایی به راه افتاد،  مالکان واحدهای تجاری با کسبه همکاری کرده و در بازه های زمانی مختلف از دریافت اجاره بها صرف نظر کرده بودند.

از دید برخی دیگر حضار، واحدهای تجاری کوچک به واسطه عدم دراختیار داشتن نیروهای آموزش دیده و همچنین زیرساخت های کامل برای فروش اینترنتی متحمل آسیب های بیشتری نسبت به واحدهایی هستند که یک برند درآنها مشغول به ارائه خدمات است.

تعدادی دیگر از مدیران نیز با پیش بینی ادامه دار بودن روند تعطیلی درمراکز خرید  اعلام کردند که تمرکز بیشتری را بر فروش اینترنتی داشته و درحال بررسی فروش اینترنتی در مراکز خرید هستند.

آنطور که در این جلسه اشاره شد: در شرایط کنونی که مراکز خرید مختلف در کشور با راه انداری بخش های گوناگون در مسیر اشتغالزایی درحال حرکت بوده و در ردیف اماکن ایمن و آرام برای حضور مردم هستند؛ اما متاسفانه از قدرت کافی برخوردار نیستند. ضمن اینکه تعطیلات پی درپی وضعیت معیشت پرسنل این مجموعه ها را دچار مشکل کرده است.

در بخشی دیگر از این نشست، پیرامون بحث نیروی انسانی و تربیت آنها  برای داشتن بیشترین یهره وری صحبت شد. در ادامه مالیات هم موضوع قابل بحث دیگری در جلسه هم اندیشی بحران های روز صنعت مراکز خرید بود.

در این جلسه باز هم به موضوع تشکیل یک اتحادیه واحد برای مراکز خرید تاکید شد. چراکه تنها درحضور یک اتحادیه است که مراکز خرید می توانند به بهبود شرایط خود در صورت بروز بحران های گوناگون امیدوار بوده و با چاره جویی مشخص در صدد رفع مشکلات مشترک خود تلاش کنند.

در پایان باید به این نکته توجه داشت که بحران های متعدد مراکز خرید چندسالی است که بی وقفه درحال رشد بوده و محدودیت های مختلفی را هم برای واحدهای تجاری و برندها و هم انکرهای این مجموعه ها پدید می آورد. موضوعی که به گفته حاضران این جلسه با بحران پیش بینی نشده کرونا قدرت بیشتری گرفت و مراکز خرید را با کمبود منابع مالی مواجه کرد.